Kompozit (Lazer) Dolgu

Kompozit (Lazer) Dolgu

Kompozit dolgular diş hekimleri tarafından en sık uygulanan estetik olarak tabir edilen dolgulardır. Çürüyen dişlerde, kırılan yada herhangi bir zedelenmeye mahruz kalmış olan dişleri onarmak için uygulanan bir kompozit reçine uygulamasıdır. Ayrıca kompozit dolgu uygulamaları görsel anlamda dişlerin daha uzun gözükmesi, dişlerin arasında olan boşlukların kapatılması ve fonksiyonel olarak diş çürüklerinin kapatılması ve sağlamlaştırılması gibi çok çeşitli yönlerde uygulanabilmektedir.

Daha önceki yıllarda dişlerde amalgam dolgular olarak tabir ettiğimiz altın ve gümüşten oluşan dolgular kullanılmaktaydı. Bu dolguları hem diş hekimleri hemde hastalar oldukça itici bulurlar ağızda farklı bir tat uyandırırken görsel anlamda da son derece isenmeyen bir görüntü ortaya çıkmaktaydı.. Son yıllarda gelişen teknoloji ve diş hekimliği alanında hem sağlamlık hemde estetik açısından uygulanan kompozit dolgular dişlerde bir anlamda görselliğide tamamlayan bir etki olmaktadır.

Kompozit dolgularla hastalar hem sağlığına hemde varolan estetik kaygısının ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Kompozit dolgular nasıl yapılır ?

Diş hekimliğinde en çok kullanılan kompozit dolgular aynı zamanda en kolay ve en ucuz uygulanabilen estetik dolgular olarakta nitelendirilmektedirler. Bir çok avantajı vardır. Bunların başında da kolay uygulanabilir olması gelmektedir. Kompozit dolgular, hastanın dişlerine en yakın şekli ve rengi alabilir ve kolaylıkla şekillendirilerek üzerinde cilalama işlemi yapılabilir.Aynı gün içerisinde tek bir seansta uygulanabilen kompozit dolgular, doktorunuzun renk skalası yardımı ile diş renginizi ve diş renginize uyacak olan kompozit reçineyi seçer. Kompozit dolgunun uygulanacağı ağız bölgesindeki diş veya dişler üzerinde doktorunuz bir takım temizleme ve pürüzleştirme işlemlerini yaptıktan sonra dişe uygulanan kompozit dolguya şekil verilerek ışık cihazı ile sertleştirme yapılır. Yaklaşık olarak yarım saat yada bir saat kadar bir zaman içerisinde dolgu işleminiz gerçekleştirilmiş olacaktır. Eğer aynı gün içerisinde birden fazla dişinize kompozit dolgu işlemi uygulanacaksa verdiğimiz bu saat dilimi değişebilir.

Kompozit işleminden hemen sonra dişlerinizde renk bırakacak olan çay, kahve, sigara vb yiyecek ve içeceklerden bir iki gün kadar uzak durmakta fayda vardır. Dişlerinizin temizliğine ve hijyenine çok dikkat etmeniz düzenli olarak fırçala ve gargara işlemlerini tekrarlamalısınız.

Kompozit dolguların ömrü nedir ?

Ağızda yapılan her işlem sonucunda bir insan ürünüdür. Biz doğala en yakın olanı taklit etmeye çalışıyoruz. Yapılan işlemlere ömür biçmek sizlerinde anlayabileceği gibi zordur. Fakat diş hekiminiz size şöyle bir garanti verebilir. Eğer yapılan işten memnun değilseniz yada yapılan işlem düşer, kırılır vb. durumlarla karşı karşıya kalır o durumda doktorunuz size yeniden gerekli müdahaleyi yapma garantisi verebilir.

Dolgularımızın ömrünü nasıl uzatabiliriz gibi bir soru soracak olursanız ? Dolguların ömrü bir anlamda size bağlıdır. Ağız ve diş bakımınıza ne kadar özen göserirseniz, Dişlerinizi fırçalar, diş ipi kullanır ve doktorunuzun vermiş olduğu talimatlara ne kadar bağlı kalırsanız dolgularınızın ömrüde o kadar uzayacaktır. Halk arasında bilinin en büyük yanlışlardan birisi de dolgu olan dişlerin bir daha çürümeyeceğidir. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir aksine dolgu olan dişler diğer dişlere göre daha kolay ve hızlı çürüyebilmektedirler.

Kompozit dolguların avantajları

Kompozit dolguların kuşkusuz bir çok avantajı vardır.Bunlardan en önemlisi zaman kaybının olmamasıdır. Kompozit dolgu uygulamaları tekbir seansta aynı gün tamamlanabilmektedir.Kompozit dolgu uygulamaları hem ön dişlere hemde arka dişlere kolaylıkla uygulanabilmektedir.Kompozit dolguların geniş renk skalası olduğu için her diş rengine uygun olan dolgu işlemi yapılabilmektedir. Kompozit dolgu uygulama işleminden sonra dişler hemen kullanılmaya başlanabilmektedir.Kompozit dolgu uygulamaları üzerinde gerekli cilalama ve emizleme işlemleri yapılabilmektedir.Kompozit dolgular estetik olarak son derece görsel dolgu uygulamalarıdır.

Kompozit dolguların dezavantajları

Kompozit dolgu uygulamalarının dezavantajları yok denecek kadar azdır.Yapılan dolgu işlemi sonrasında dişlerde hassasiyetin oluşmasıdır. Bu hassasiyetler geçicidir. Uzun süreli hassasiyetlerde tekrardan doktorunuza gözükmenizde fayda vardır.Kola, çay, sigara, alkol vb. renkli gıdalar ve kötü alışkanlıklar kompozit dolgularda renklenmelere neden olabilir.Kompozit dolguların uygulandığı dişlerde sert yiyeceklerin yada gazoz kapağı gibi cizimlerin açılmamasına özen gösterilmelidir.

Randevu ve diğer tüm sorularınız için bize ulaşın: 0850 888 8906 – 0216 8881094

Bilgi ve Randevu İçin Formu Doldurun

tr Türkçe