Gülüş Tasarımı

Genel Soru Cevaplar

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Öncelikle hastaların rahatsızlıkları ve sorunun ne olduğu öğrenilerek, hastadan alınan bir ölçü üzerinde model oluşturularak, bu model üzerinde diş kaynaklı sorunların özel bir malzeme ile düzeltildiği bir tasarım yapılır.Modelde dizayn edilen bu tasarım, hastamızın kendi ağzında görebilmesi hedeflenerek, porselen olmayan bir materyal ile hastamızın ağzına henüz hiçbir tedavi yapılmadan nakledilir. Bu şekilde hedeflenen tasarım birebir olmasa da çok yakın bir şekilde hastanın görseline sunulur.Hastanın uygulanan tasarımdan memnuniyeti veya değiştirilmesi istediği kısımlar hekimle beraber tartışılarak, ihtiyaca göre dişlerin; şekil, boyut, hizalama ile ilgili istenen sonuca ulaşılır.Gerekli ise, diş boşluklarına implant uygulamaları ve diş eti seviyeleri düzenlemesi de yapıldıktan sonra, dişlerin gerekli malzemeler seçilerek restorasyonlarına başlanır.En son dudaklar da göz önüne alınarak, hedeflenen tasarıma ulaşılır.

Gülüş tasarımı ile hedeflenen nedir?

Estetik diş hekimliği, günümüzde birçok diş hekimliği branşının birlikte çalışarak farklı yöntemler ve materyaller ile kişiye özel bir gülüş dizayn etmesidir. Gülüş tasarımında tek başına dişler değil aynı zamanda diş etlerinin estetiği de önem kazanır. Hastanın cerrahi ve ortodontik tedavilere ihtiyacı yoksa, diş eti sağlığı geri kazandırılarak diş etlerinin seviyeleri düzenlenir.Dişlerin renk, pozisyon, boyut ve şekil değişiklikleri; beyazlatma işlemleri, zirkonyum seramik, tam seramik veya lamina veneer seramik uygulamaları ile yeniden düzenlenir. Eksik dişler, mümkünse implant uygulamaları veya köprü tedavileri ile giderilir.Gülüş tasarımında, dişler ve diş etleri kadar dudakların simetrisi, dolgunluğu ve gülüş hattına göre duruşu da önem taşır. Gülüş tasarımı, gerekli ise dudaklara küçük müdahaleler ile tamamlanabilir. Diş renklenmeleriTek veya birkaç dişin diğerlerinden farklı hizada veya konumda yer almasıDiş etlerinin olması gereken hizada olmamasıEksik dişlerden kaynaklanan boşluklarDudaklarla uyumsuz diş boylarıGörünen diş ve diş eti miktarlarının orantısızlığıYüz ve dudaklardaki çöküklük ve eksik dişlerden kaynaklanan büzüşmelerin meydana getirdiği yaşlı görünüm.Bütün bu problemler hastaların estetik görünümünde bozulmalara yol açabilir. Kişiye özel tasarım ile oluşturulan gülüş dizaynı ile yalnızca dişler ve diş etleri değil aynı zamanda dudaklar ve yüzün de birlikte düzenlenmesi hedeflenir.

Gülüş tasarımı kaç seans sürer?

Kişi ile ilk görüşme sırasında kişinin beklenti ve istekleri üzerinde konuşularak, kişiden fotoğraf ve video kayıtları ve dişlerin ölçüleri alınır. Elde edilen diş modelleri üzerinde 3 boyutlu şekillendirme çalışması sonrasında kişi ile tekrar buluşularak gülüş tasarımı özel geçici materyallerle kişinin ağzına aktarılır. Gülüş dizaynında mutabık kalınması üzerine uygulanacak tedavi seçeneğine göre randevular verilir.

Zirkonyum dişler nerelerde kullanılır?

Daha çok estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.

Randevu ve diğer tüm sorularınız için bize ulaşın: 0850 888 8906 – 0216 8881094

Bilgi ve Randevu İçin Formu Doldurun

tr Türkçe